Kožní mykózy

PŘÍZNAKY kožní mykózy

Kožní mykóza má své typické projevy.

Je-li kůže infikována mykózou, je zahájen proces, při kterém se houbovité mikroorganismy z kůže, nehtů a vlasů vážou na protein s názvem keratin. Při tomto procesu vznikají na kůži nežádoucí příznaky, především jako nepříjemné svědění a pálení kůže a na pohled může být i kůže zarudlá. Dalším typickým příznakem je suchá kůže, na které se objevují šupinky a někdy i puchýřky. Kožní mykóza v oblasti chodidel a meziprstí se může projevovat i nepříjemným zápachem (zápach způsobují bakterie a značí vážnější stupeň kožní mykózy). Tyto příznaky se mohou objevit jednotlivě a nebo všechny společně. Prvním impulzem k zahájení léčby kožní mykózy je však právě nepříjemné svědění až pálení kůže.

.

Popraskaná, suchá a šupící se chodidla
Popraskaná a bolestivá kůže
Svědící olupující se kůže mezi prsty
Zanícená a pálící kůze
Pro zobrazení detailní fotografie označte myší čeverné body

Kožní mykóza versus podrážděná kůže či atopický ekzém

V případě pouze zarudlé kůže se nemusí nutně jednat o kožní mykózu. Někdy je to jen příznak pouhého podráždění kůže, které za den dva zmizí. Zarudlá kůže se objevuje i na místech zapaření, ale není-li přítomen další příznak a zarudnutí samovolně zmizí, nejde ve většině případů o mykózu. S plísněmi kůže se také někdy pletou atypické formy atopického ekzému. Léčba atopického ekzému a kožní mykózy se však výrazně liší, proto je vhodné v případě nejistoty navštívit kožního lékaře, aby určil typ vašeho kožního problému.

Projevy kožní mykózy se mohou rozšiřovat a zhoršovat

Kožní mykózy jsou vysoce infekční onemocnění a rády se na kůži rozšiřují. Při tomto kožním onemocnění je tedy velice důležité začít s léčbou co nejdříve – hned po zjištění prvních příznaků. Včasná léčba zastaví další šíření kožní mykózy do jiných částí kůže či nehtů a zmírní projevy, jako je právě zarudlost kůže, olupování, svědění a pálení.